Co je to HEPA filtr a proč je důležité jej používat

HEPA filtr

V popisu kvalitních vysavačů se dočtete, že jsou vybaveny takzvaným HEPA filtrem. Co to vlastně je a proč bychom měli HEPA filtry u vysavačů používat? Původně vynález americké armády a řadu let součástí běžných domácností po celém světě.

Vysavač s HEPA filtrem

Profesionální vysavač vybavený HEPA filtrem

Co je to HEPA filtr

V čem je tento druh filtru tak výjimečný? HEPA filtr byl vyvinut v USA ve 40. letech minulého století US Army Chemical Corps a NDRC. Původně sloužil jako ochrana proti radioaktivnímu zamoření a byl poprvé použit při Projektu Manhattan.

Zkratka HEPA znamená „High-efficiency particulate arresting“ (vysoce účinné zachycení částic) a při nákupu vysavače byste rozhodně měli vybírat takový, který tento typ filtru obsahuje. HEPA filtry zachycují extrémně malé částice, které by jinak prošly vysavačem zpět do vzduchu. Tyto mikročástice, například pyly, bakterie, roztoči, spory plísní a podobně jsou většinou toxickými alergeny a jsou jednou z nejčastějších příčin alergií a respiračních onemocnění.

Nový HEPA filtr

HEPA filtr je třeba udržovat čistý

Jak veliké částice dokáže HEPA filtr zachytit

Pro představu o velikosti těchto částic: lidský vlas má průměr 70 mikronů (μm), zatímco zrnka pylu mají okolo 10 μm, a spóry plísní dokonce jen okolo 2 μm. Běžný sáček vysavače tyto mikročástice nezachytí. K něčemu takovému je nutný HEPA filtr, který se skládá z náhodně uspořádaných jemných vláken. Mechanismus zachycení tak jemných částic je kombinací mechanické filtrace a využití principů elektrostatické přitažlivosti. Tak dokáže filtr zachytit i ty nejdrobnější alergeny, aniž by přitom bránil průchodu vzduchu.

Jak často měnit HEPA filtr

HEPA filtry dokážou zachytit až 99,97 % procent mikročástic o velikosti 0,3 μm. S rostoucí velikostí částic se úspěšnost zachycení zvyšuje. Aby však fungovaly bezchybně, je třeba jej čas od času vyměnit. Frekvence výměny závisí na tom, jak často a v jakém prostředí vysavač používáte. Pokud používáte vysavač u vás doma, vydrží HEPA filtr při pravidelném vysávání až 2 roky. V komerčním prostředí a při denním používání byste jej měli kontrolovat každých šest měsíců. Pokud zjistíte, že je znečištěný, měl by být vyměněn za nový. Stejně tak HEPA filtr vyměňte, pokud zaznamenáte, že vzduch vycházející z vysavače již nevoní hezky.

Profesionální vysavač s HEPA filtrem

Kvalitní vysavač pro profesionální použití

Použití vysavačů s HEPA filtrem při úklidu kanceláří

Vysavače s HEPA filtrem jsou důležitým pomocníkem nejenom v domácnosti, ale také při profesionálním úklidu. Jedná se o jeden z ukazatelů, že úklidová firma ví co dělá. Dodavatelé úklidových služeb, pro které je kvalita jedním ze základních pilířů používají vysavače s HEPA filtrem automaticky. Mezi takové dodavatele se řadí také společnost Raccoon – cleaning service, která své pracovníky vybavuje pouze takovými vysavači.

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email