S jakými typy plísní se můžete setkat ve vaší domácnosti?

Společně se sychravým podzimním a zimním počasím stoupá také riziko interiérových plísní. Tito nežádoucí vetřelci, které můžeme pozorovat jako černý, zelený či hnědý povlak obvykle v rozích, vlhkých a studených místech je nejen odpudivý, ale může být také zdraví nebezpečný. Plísně totiž uvolňují do vzduchu spory, které jsou velmi silným alergenem a mohou citlivým lidem způsobit vážné zdravotní komplikace.

Není ovšem plíseň jako plíseň – na naše domovy útočí spoustu druhů. Různé typy plísní prosperují v odlišných podmínkách a liší se také stupněm nebezpečnosti pro lidské zdraví a imunitní systém.

Velmi nepříjemná je například plíseň rodu Alternaria připomínající zelenohnědý poprašek, která může způsobovat mnoho zdravotních problémů, především různé alergie. Její spory se mohou uchytit na očních bulvách, sliznicích a v dýchacích cestách. Prvním krokem k odstranění plísně Alternaria je identifikace a vysušení míst s nadměrnou vlhkostí v domácnosti. Tím se ztíží růst nových plísní a šíření stávajících. Důležité je hodně větrat.

Plíseň typu Alternaria

Velmi nepříjemná je také plíseň rodu Ulocladium, která je obvykle černá či šedá a vytváří chomáče. Obvykle se vyskytuje v kuchyních, koupelnách a sklepích, které byly nedávno poškozeny vodou, nebo v místech, kde je dlouho vlhko. Velmi často ji najdete za obložením v koupelně, v odtokových rourách, ve spárách mezi kachličkami i jinde, kde je vlhko. 

Plíseň typu Ulocladium

Asi nejčastějším typem plísně v koupelnách je Stachybotrys, známá „černá plíseň“, která se stala nechvalně proslulou jako zdroj mykotoxinů, které mohou způsobovat zdravotní potíže u zvířat i lidí. Existují důkazy, tato plíseň je vážným problémem v domech a budovách a je jednou z příčin “syndromu nemocných budov”. 

Plíseň typu Stachybotrys

Pro zabránění invazi plísní do vaší domácnosti je důležité udržovat ji v suchu, teple a dobře větranou.  Pokud najdete viditelnou plíseň, použijte k jejímu odstranění netoxický fungicid. Plísně ale mohou škodit, i když nejsou zatím vidět. Pokud žádnou plíseň nevidíte, ale objeví se u vás náhlé astmatické příznaky nebo jiné dýchací potíže, zvažte preventivní použití fungicidu na místech, která jsou růstem plísní nejvíce ohrožena.

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email