Ždímat či neždímat – to je otázka…

Úklid kanceláří

Abychom uvedli na pravou míru filozoficky vyhlížející nadpis, je třeba říci, že tento článek je spíše takovým návodem, jak efektivně vytírat podlahu pomocí mopu. I když někteří nevěřícně kroutí hlavou a říkají, že v úklidu žádné know-how není, my si to nemyslíme. Dále se můžete dočíst například o správném používání mopu. Profesionály určitě zaujme způsob používání vozíku na kbelíky s vodou.

Vytíráme pomocí mokrého mopu

Přesuneme se o pár minut dál a přeskočíme fázi, kdy jsme z podlahy odstranili hrubší nečistoty pomocí vysavače, smetáku popřípadě suchého mopu. Pokud jsme profesionálové, pracujeme v zásadě s dvěma druhy mopů – jazykovým a/nebo kapsovým mopem. Každý z nich má své pro a proti, my si popíšeme práci s oběma typy a nakonec si uvedeme naše tipy.

Tomuto my říkáme mopový pravěk.

“Handsfree” jazykový mop

… aneb nemusíš se mě dotýkat. Jak nadpis napovídá, princip jazykového mopu je jeho uchycení na držáku mopu pomocí “jazyků” na protilehlých stranách. Díky tomuto způsobu uchycení, kdy je mop připevněný na držáku mopů i i v případě jeho sklopení, se ho nemusíme při úklidu téměř dotýkat. Vlastně je třeba ho brát do roku pouze při uchycování na začátku úklidu a při jeho demontáži po skončení úklidu. Práce s jazykovým mopem je tak pro pracovníka úklidu hygieničtější než s jinými typy.

Dvouvědrový úklidový vozík nejlepší kamarád

Jazykový mop si jednoznačně rozumí nejlépe s dvouvědrovým úklidovým vozíkem. Dvouvědrový vozík má většinou kovovou konstrukci s dvěma kbelíky (červeným se špinavou vodou a modrým s čistou vodou), na které je připevněno další příslušenství. Podstatou je vždy stírat podlahu čistě vypraným mopem zbaveným prachu a dalších nečistot. Nechceme nikoho podceňovat, ale málo kdo ví, jak s kombinací vozíku s dvěma kbelíky a jazykového mopu pracovat, proto uvádíme krátký postup.

Před popisem pracovní činnosti ještě uvedeme, co budete potřebovat:

  • dvouvědrový vozík

  • ždímač mopu

  • tyč + držák jazykového mopu + jazykový mop

  • vhodnou úklidovou chemii

  • další příslušenství – odkládací vaničku na vyždímaný mop, držák k přichycení tyče ke konstrukci vozíku

Postup práce s dvouvědrovým úklidovým vozíkem a jazykovým mopem:

  1. Červený kbelík umístíme pod ždímač a naplníme jej do 1/3, tj. asi 5 litrů čisté vody (hladina vody postupně roste).

  2. Modrý kbelík umístíme na druhou stranu vozíku a naplníme jej do 2/3 mycím roztokem, tj. asi 10 litrů vody + vhodná úklidová chemie.

  3. Držák s přichyceným mopem sklopíme a namočíme jej do čistícího roztoku (modrého kbelíku).

  4. Z takto namočeného mopu odstraníme přebytečnou vodu pomocí ždímače, do kterého vkládáme pouze textilní část mopu. Méně mokrého mopu lze dosáhnou opakovaným stlačením páky ždímače.

  5. Abychom s mopem mohli pracovat, položíme jej na podlahu a silně pod úhlem 90 stupňů přitlačíme na tyč připevněnou k držáku mopu, až uslyšíme cvaknutí. Tím se tlačítko na držáku mopu zaaretuje a mop se vám nebude sklápět. Tlačítko lze zacvaknout i rukou, záleží na zdatnosti pracovníka.

  6. Práce s mopem je jednoduchá, ale praxe při práci s ním se vám bude hodit. Nejdůležitějším prvkem při práci s mopem je táhnout ho pouze jednou stranou. Pokud byste s mopem jezdili do obou stran, zůstávaly by vám na podlaze nečistoty.

  7. Pokud to situace dovolí, začínejte v rohu místnosti. Setřete podlahu podél zdi a následně vytvořte tzv. rámeček, kterým ohraničíte stíranou plochu. Následně se s mopem přemístěte k vnitřnímu okraji rámečku a krouživými pohyby (osmičkami) vytírejte podlahu uvnitř rámečku až k místu, kde jste začali. Pamatujte, že je třeba mít mop neustále na zemi a je nezbytné s ním pohybovat pouze jednou stranou.

  8. Jakmile je třeba, držák mopu sklopte pomocí aretačního tlačítka a mop několikrát vymáchejte v červeném kbelíku. Přebytečnou vodu odstraňte pomocí ždímače. Mop je nyní připravený pro další stírání čistým mycím roztokem.

  9. Po skončení s prací mop opláchněte, vyždímejte a položte na odkládací vaničku, která zamezí odkapávání vody na právě vytřenou podlahu.

  10. Pro pohodlnou manipulaci přichyťte držákem tyč mopu ke konstrukci vozíku.

Dvouvědrový vozík – pro nás jasná volba.

Úspora času s předvlhčenými kapsovými mopy

 

Při tomto způsobu použití je třeba krátká příprava před každým mycím cyklem. Sice si u toho namočíte ruce, ale odměnou vám bude úspora času díky rychlosti, s kterou můžete s mopy pracovat.

 

Co je pro práci potřeba:

  • dvouvědrový vozík

  • ždímač mopů

  • kapsové mopy (několik kusů)

  • tyč + držák kapsového mopu

  • vhodnou úklidovou chemii

  • další příslušenství – odkládací vaničku na předvlhčené kapsové mopy, držák k přichycení tyče ke konstrukci vozíku

 

Jak pracovat s vlhčenými kapsovými mopy:

  1. Do modrého kbelíku si připravte mycí roztok z vody a vhodné úklidové chemie.

  2. Modrý kbelík dejte na vozík a nad něj umístěte ždímač mopů.

  3. Čisté mopy vkládejte do kbelíku s roztokem, nechte je nasát a vložte je do ždímače, kde z nich vymačkejte přebytečnou vodu na požadovanou vlhkost mopu.

  4. Takto vyždímané mopy pokládejte na odkládací vaničku umístěnou na vozíku vždy kapsami nahoru. Díky tomu se bude vlhkost držet uvnitř mopů a nebudou vám vysychat.

  5. Po nachystání všech mopů do odkládací vaničky sundejte modrý kbelík z vozíku. Kbelík spolu s roztokem si nechejte na později pro další vlhčení čistých mopů. Stejně tak sundejte ždímač mopů, ten použijete opět až při přípravě čistých mopů.

  6. Na vozík umístěte prázdný červený kbelík, do něj vložte držák mopu na tyči a pro jednodušší manipulaci držákem tyč mopu ke konstrukci vozíku.

  7. Vezměte si jeden předvlhčený mop, položte jej na zem a do jeho kapes vsuňte sklopený držák mopu. Poté silně pod úhlem 90 stupňů přitlačíme na tyč připevněnou k držáku mopu, až uslyšíme cvaknutí. Tím se tlačítko na držáku mopu zaaretuje a mop se vám nebude sklápět.

  8. Technika stírání pomocí kapsového mopu se nijak neliší od způsobu použití jazykového mopu, která je uvedena výše.

  9. Po použití mopu držák mopu aretačním tlačítkem sklopte a špinavý mop umístěte do červeného kbelíku umístěného na vozíku.

  10. Jakmile použijete všechny předvlhčené mopy, lze je vyprat, namočit do mycího roztoku a opět použít.

Výhody a nevýhody použití obou technik jsou zřejmé, namátkově to jsou u jazykového mopu nižší pořizovací náklady a vyšší hygieničnost pro pracovníka úklidu. U kapsového mopu jsou náklady na pořízení vyšší, jsou pro pracovníka úklidu o něco méně hygienické, ale za to je s nimi práce rychlejší.

Vhodným kompromisem je zvolení jazykových mopů na frekventovanější úseky, protože si lépe poradí s větším znečištěním a na čistší místa zvolit kapsové mopy. Ze zkušenosti můžeme říct, že použití kapsových mopů z mikrovlákna a vhodné úklidové chemie na dlažbu a linoleum z nich udělá téměř zrcadlo.

Pokud máte zájem o naše služby pravidelného úklidu komerčních objektů, napište nám zprávu pomocí kontaktního formuláře. Jestliže se chcete o službách společnosti Raccoon – cleaning service dozvědět více, navštivte naše webové stránky.

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email